Akne hakkında doğru sandığınız yanlışlar

Akne hakkında doğru sandığınız yanlışlar

Akne, sivilce olarak halk arasında tanımlanır. Akne cilt sorunları arasında en çok rastlanılan cilt problemidir.
Araştırmalara göre her 100 kişinin 85 inde hayatın belli evrelerinde 3-5 defa akne sorunu yaşanır. Akne cilt üzerindeki yağ bezlerinin iltihaplanması, aşırı sebum üretimi ile gözeneklerin kapanması, bakterilerin kendine mekan bulmasıyla ortaya çıkar.
Tedavi edilebilen bir cilt sorunu olan akne, özellikle erken tedavi ile kalıcı sonuçlar verebilir. Ergenlik sivilcesi diye akne tedavisini ertelememek gerekir. Akneler oluşmaya başladığında müdehale etmeden bir cilt uzmanına gitmek gerekir. Akne tedavisi için cilt uzmanlarının tavsiye ettiği ilaçlar kadar plastik cerrahların uyguladığı peeling yöntemleri de etkilidir. Peeling tedavisi, genelde ilaçla tedavi edilen aknelerin izlerini yok etmek için kullanılır. Cilt yapısına, aknelerin durumuna göre herkese ayrı bir yöntem uygulanır.
Gelelim akne sivilce hakkında doğru sandığınız yanlışlara:
Sivilce kalıtsaldır: Halk arasında aknenin kalıtsal olmadığı sanılır ama sivilce genetik etkenlere bağlı olarak gelişebilir.
Sivilce sıkmak: Kişiler sivilceyi sıkınca içindeki iltihabın çıkması ile sivilcelerden kurtulacağını sanırlar ama bu yanlış bir kanıdır. Sivilce sıkılında içindeki iltihap ve enfeksiyon çevreye dağılır ve daha fazla sivilce çıkmasına, sıkılan sivilcenin de izinin kalmasınas ebep olur.

akne
Akne sebebi: Akne tek bir sebebe bağlı gelişmez. Bir çok farklı sebe bağlı olarak gelişebilir. Bu yüzden tek bir tedavi yöntemi yerine bir çok farklı tedavi yoluna gitmek gerekebilir.
Sık sık cildi yıkamak: Aknelerden kurtulmak için sık sık yüzü yıkamak doğru bir yöntem değildir. Cilt sık sık yıkanırsa tahriş olur, kurur ve asit oranı yüksek ürünlerle cildi yıkamak sivilceleri daha da kötü hale getirebilir.
Ergenlik döneminde çıkan akneler: Çoğu kişi aknelerin sadece ergenlik döneminde çıkacağınız sanır. Ancak akne 40 lı yaşlarda bile görülebilen bir sorundur. Bunun altında yatan etken ise, akne oluşumunun sadece hormonlar yüzünden değil bir çok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilmesidir.
Akne ve stres: Toplum içinde pek bilinmesed e sivilcelerin oluşumunu stres faktörü oldukça tetikler. Kullanılan depresyon hapları da sivilce oluşumuna sebep olabilir.
Sivilce ilaçlarının kullanımı: Kişiler çoğunlukla sivilce kremlerini, sivilce losyonlarını sivilcelerin üzerine sürer. Ancak sivilce tedavisi edici ilaçlar, kremler, solüsyonlar sivilce üzerine değil bütün yüze uygulanmalıdır.
Makyaj ve akne: Sanılanın aksine makyaj sivilce yapmaz. Ama sadece kaliteli makyaj ürünleri için geçerlidir bu durum. Cilt tipinize uygun olmayan fondotenler, pudralar, allıklar sivilce yapabildiği gibi, temizlenmeyen makyaj ile uyumak veya makyajı silmeden üzerine tekrar makyaj yapmak sivilce oluşuma sebep olabilir.
Terleme ve sivilce: Pek bilinmese de terlemek ve yıkanmadan durmak sivilce, akne sorununu ortaya çıkarır. Bu sebeple terlemenizi sağlayan herhangi bir iş veya herhangi bir egzersizden sonra kesinlikle terli kalmamalı ve hemen yıkanmalısınız.
Akne ve güneş: Akneleri güneşin kuruttuğunu düşünen çoğu kişi yanılmaktadır. Zira güneşte uzun müddet kalınırsa cilt üzerinde soyulma, kuruma, ölü hücreler kapanma söz konusu olabilir.
Sigara ve sivilce: Sigara cildin dolgun görünmesini, hızlı yaşlanmasını sağlar ancak sivilce oluşumdan herhangi bir etkisi yoktur.
Solaryum ve akne: Solaryum sanılanın aksine sivilceleri kurutmaz ve sivilceyi tetikleyerek çoğalmasını sağlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica Yemek Tarifleri