Hamam İle Gelen Güzellik

Hamam İle Gelen Güzellik

 Hamam kelimesi ibranicede sıcak arapçada ise banyo sözcüklerinden türemiştir. Türk hamamlarına dört ana kısım bulunmaktadır. Külhan, camekan, ılıklık ve sıcaklık. Külhan hamamı ısıtmak için ateş yakılan kısımdır. Camekan diğer adıyla soyunmayeri kıyafetlerin çıkarıldığı bölümdür.Ilıklık bir diğer adı soğukluktur bu bölümdeki ısı sıcak değildir.  Bu bölümü genellikle sıcaktan rahatsız olanlar ve hastalar tercih etmektedir. Sıcaklık bu kısımda ortada bulunan,   göbek taşı  sıcaklığın en fazla olduğu  zeminidir. Genellikle  diktörtgen  veya  sekizgen  olan bu taş terlemek veya  masaj yaptırmak için tercih edilir.  Ülkemizde çok yaygın olan hamam kültürü turistlerinde oldukça ilgisini çekmektedir. Dünya çapında Türkiye denildiğinde akla gelen ilk yerlerden biride  Türk hamamıdır. ülkemizde hamamlar sadece temizlenmek için değil güzelleşmek ve bakım yaptırmak amacıyla da  kullanılmaktadır. Hamamda genel olarak kullanılan malzemeler şöyle sıralanabilir ponza taşı, kese, takunya, peştamal, kildan, şimşir tarak, sabunluk, hamam tası, kurna hamamda yapılan uyglamalrın en bilindik ve geleneksel olanları kese ve köpük masajıdır. Bunların dıında uygulanan bazı özel bakımlar vardır. onlarıda şöyle sıralayabiliriz rahatlatan-guzellik-ritueli-hamam_25032011171905

 

Epilasyon Uygulamaları: Hamamlarda bu alanda  yapılan uygulamalardan sadece el ağdası uygulanabilmektedir.

Köpük Banyosu : İyi ve bilinçili yapılmış kese uygulamasından sonra kesenin etkilerini tamamlamak deride, gözeneklerde bulunan  ölü derinin temizleme ve rahatlatmak adına yapılan uygulamalardır.

Köpük Masajı: Seanslı yada doğal sabunlar yardımı ile köpük oluşturularak yapılan uygulamalardır. Bu uygulamanın  kese uygulamasından sonra  yapılması vücudu rahatlatmak adına uygundur. Haftada 3 veya  4  defa uygulanması mümkündür. Sadece köpük masajı uygulanıyor ise 25–30 dakika uygundur.Kese ve köpük masajı birlikte uygulanacak ise  30–40 dakika gibi bi süre uygun olacaktır. .

hamam

 

Lenf Drenaj Masajı: Kese veya lif masajıyla selülit dokular göz önünde bulundurarak  derinlemesine  bir selülit masajı yapılır ardından sıcak ve soğuk su presleri ile drenaj teknikleri uygulanır. Ortamdaki sıcaklığın etkisiyle selülit dokuları  toksinlerin ve lenf sıvısının vücutta bulunan  hareketliliğini arttırır. bu nedenle hamamlarda uygulanan bu masaj  çok daha iyi sonuçlar verir.  

Lif Masajı:

Köpük banyosundan sonra  uygulanır. Lif masajı ile  deri altında bulunan  yağ dokusunu  ve selülit dokusunun hareketliliği sağlanır kan dolaşımının artması ile birlikte  vücutta bulunan toksinlerin  atılıması  hızlanmış olur. Bu uygulama haftada 2 veya  3 kez uygulanabilir.

 

Vücut Bakımı : Vücut bakımı uygulamalarında yosun , çamur , kil, bitkisel sular, bitkisel yağlar, süt, yoğurt kullanılabilir. Meyvelerden elde edilen sular, gül suyu, ve bitkisel yağlar ile hazırlanmış kil tüm vücuda uygulanabilir. Etkisini arttırmak için aynı zamanda masaj yapılır. Bu bakımlar, vücudun toksinlerden kurtulmasına  yardım etmesi ile birlikte  cildin temiz, parlak, prüzssüz ve hoş görünmesine yadımcı olur.selülitin ve kırışıklık tedavilerin de yardımcı olur. Uygulamada seçilen kaliteli ürünler ile daha iyi sonçlarelde edilecektir. hamam-baş

 

Hamamın Sakıncalı Oldugu Durumlar: Hamile bayanlar, kalp hastaları, açık yarası olanlar, kronik solunum sistemi rahasızlığı olanlar, şeker hastaları, varisi olanlar,migreni olanlar, güneş yanığı olan kişlerin hamam ortamında bulunması sakıncalı olabilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica Yemek Tarifleri