Saç Boyaları ve Renk Değişimleri

Saç Boyaları ve Renk Değişimleri

Saç boyama yöntemleri, günümüzde hiç olmadığı kadar ileri bir teknoloji­ye sahiptir. Artık saça hafif bir ton eklemek, tamamen boyamak veya daha büyük bir değişim yapmak ol­dukça kolaydır. Ayrıca evde saçınızı boyamanız için hazırlanmış geniş renk seçenekleri sunan çok farklı set­ler de bulunmaktadır.

Saç Boyaları ve Renk Değişimleri

Seçim

Geçici boyalar genellikle su bazlıdır ve şampuandan önce nemli saça uy­gulanır. Saçın dış veya kütikül taba kasım kaplarlar. Boya, bir sonraki şampuan ile temizlenir. Geçici boya­lar, özellikle sarı veya beyaz saçlarda hızlı ancak geçici değişimler yarat­mak için uygundur. Renk veren şampuanlar, şampuanla birlikte tek yıkamalık bir renk sağlar. Geçici bo­yalara benzerler, kolaylıkla evde uygulanabilir ve ayrıca gri, beyaz ve­ya sarartılmış saç açısından mükem­meldir.

Yan geçici boyalar, altı ile sekiz şampuan arasında daha uzun bir öm­re sahiptir. Saçı sadece daha zengin göstermek veya koyulaştırmak için kullanılabilirler. Yan geçici boyalar kütiküle nüfuz eder ve korteksin dış tabakasına ulaşır. Boya zamanla akar. Bu tip ürünler, kalıcı bir deği­şim yapmadan önce renkleri saçlarında denemek isteyenler için uy­gundur.

Daha uzun ömürlü yan kalıcı bo­yalar saçta 12 ila 20 şampuan arasın­da kalır. İlk gri saçlar kapatmak açı­sından mükemmeldir. Renk yarı geçici boyalara göre kortekse daha fazla işler. Bu tip ürünler daha uzun ömürlü bir değişim açısından uygun­dur.

Kalıcı boyalar saçın rengini açar veya koyulaştırır ve etkili bir biçimde beyazlan kapatır. Gelişim süreci içe­risinde (yaklaşık 30 dakika), boya kortekse girer, boyadaki oksijenin pigmentlere işlemesini sağlar. Diple­rin altı haftada bir yeniden boyan­ması gerekebilir. Bu işlemi yaparken sadece yeni çıkan saçları boyamak büyük Önem taşır. Eğer yeni renk da­ha önce boyanmış saça bulaşırsa saçta renk farklarına neden olabilir.

BOYA BİLGİ DOSYASI

• Boyama, saç tabakasını kaplayarak daha kaim görünmesini sağlar.

• Boyanın, saçın porozitesini (gözeneklilik) değiştirmesinden dolayı yağlanmayı azaltabilir.

•Zengin tonlar daha fazla ışık yansıtır ve saça kalın bir görüntü verir. •Parlatıcılar, ince saça ayrı bir yapı kazandı­rır ve çok kalın saçların ağırlığını alır.

• Çok açık bir saç rengi, saçın fazla ince görünmesine neden olabilir.

saç renkleri

A Bu bakır tonlar, saça kalıcı olarak uygulanmıştır. Şık, havalı taraklar kullanılarak saç yüzden çekilmiş ve ayrı bir hacim kazandırılmıştır. Aynı etkiyi, saçı bölümler hâlinde ayırıp üzerlerinde tek tek çalışarak da elde edebilirsiniz. Saç spreyi ile işlemi bitirin.

YAPILMASI VE YAPILMAMASI GEREKENLER

• Kına özünü bol su ile durulayın, aksi takdirde saç derinizde kaşıntıya neden olabilir.

• Kınalı saçların güneşe çok fazla maruz kalmamasına özen gösterin. Klor veya tuzlu sudan sonra saçınızı muhakkak durulayın.

• Rengi korumak için kına özlü bir şampuan kullanın.

• Sarı, gri veya kimyasal işlem görmüş saçlarda, içinde kına özü bulunan şampuanlarve saç kremleri kullanmayın.

• Saçınıza her kına uygulayışınızda, içinde kına özü bulunan saç bakım ürünlerini tercih edin.

• İçinde metalik tuzlar gibi başka maddeler bulunan kınalar kullanmayın. Saçınızda uzun dönemli sorunlara neden olabilirler.

Doğal boya- kına

Kına ve papatya gibi bitkisel boyalar eski zamanlardan beri kullanılmak­tadır. Kına özellikle eski Mısırlıların döneminde oldukça popülerdi. Her ne kadar kına en yaygın olarak kul­lanılan bitkisel boya olsa da kadife çiçeği yaprakları, karanfil, keçi kula­ğı ve hatta çay yapraklan bile bitki­sel boya olarak kullanılabilir. Doğal boyalar, saçın dış tabakasını sararak yan kalıcı boyalarla aynı şekilde iş­ler. Ancak sonuçlar çeşitlidir ve saç­ta geçici koyuluklar veya açıklıklar görülebilir.

Kına, saç rengim doğal bir biçim­de zenginleştirir. Günümüzde toz hâlinde satılmaktadır ve boya hâline gelmesi için su ile karıştırılır. Boya zamanla akar ancak düzenli olarak tekrar edildiği takdirde güçlü ve da­ha uzun ömürlü bir renk sağlaya­caktır. Kına uygulamasının sonu­cunda elde edilecek olan renk, saçın doğal rengine de bağlıdır. Esmer ve­ya siyah saç renklerine çok hoş bir kızıl parlaklık katabilir. Ancak kına, san saçlar için uygun değildir. Yüz­de 20 oranından daha fazla gri, be­yaz, gölgeli veya açık renklerde so­nuç turuncu olacaktır.

Kına, saçta ne kadar uzun süreli bekletilirse sonuç o kadar yoğun olur. Zamanlama bir saat ile iki saat arasında değişebilir. Ancak bazı Hint­li kadınlar kınayı saçlarında 24 saat bekletir ve böylece saçın boyayı ta­mamen emeceğine inanırlar.

Boya uygulanan saçın durumu da bir diğer etkendir. Uzun saçların uçları diplerden her zaman biraz daha açık renkte olur çünkü güneşe daha çok maruz kalırlar. Kına da bu etkiyi arttırır. Sonuç olarak elde edilecek renk diplerde ve saçın ortalarında koyu, uçlarında ise daha açık olabilir.

İstediğiniz etkiyi elde edebilmek açısından kınanın saçınızda ne kadar kalması gerektiğini, kınayı saçınıza uygulamadan önce bir miktar saçta (saç fırçanızın üzerindeki saçlar ola­bilir) deneyerek görebilirsiniz.

Doğal kına saçın rengini değiştir­meden saça sadece parlaklık ve can­lılık katmak için de kullanılabilir. Kı­nayı su ile karıştırarak sıvı bir macun kıvamına getirin. Karışıma, besleyici olarak yumurta sarısı ve bir miktar süt katın. Karışımı saçınıza uygula­yın ve durulamadan önce bir saat bekleyin. İki ya da üç ayda bir bu iş­lemi tekrarlayın.

Doğal boya – papatya

Papatyanın saç üzerinde zarif bir renk açıcı etkisi vardır ve özellikle kahve tonlarında çok güzel sonuçlar elde edilebilir. Papatyanın kimyasal renk açan maddelere karşı avantajı asla pirinç veya açık sarı sonuçlar vermemesidir.

Papatyayı şampuandan sonra kullanmak istiyorsanız, 600 mi kay­nar suya 2 yemek kaşığı kurutulmuş papatya yaprağı atın ve 15 dakika boyunca kaynatın, karıştırın ve so­ğumaya bırakın. Saçınızı bu suyla ta­rayın ve mümkünse güneşte doğal haliyle kurutun. Daha sonra her za­manki gibi şampuan ve saç kremini­zi uygulayın.

Yeni bir renk seçimi

Bir renk seçerken temel kural, bir veya iki farklı tonu doğal saç rengi­nizin yanında tutmaktır. Öncelikle geçici bir renk denemek en iyisidir. Eğer sonuçtan memnun kalırsanız bir dahaki sefere yarı kalıcı veya ka­lıcı bir seçim yapabilirsiniz. Eğer saçlarınızın normalde rengi esmerse ve siz sarı tonlara geçmek istiyorsa­nız profesyonel bir kuaföre danış­maksınız.

Bir renk değişimi söz konusu ol­duğunda, göz önünde bulundurma­nız gereken iki önemli nokta vardır. Birincisi, saçınız sağlıklı bir durum-daysa renk değişimi yapın. Kuru ve gözenekli saç, boyayı daha çabuk emer ve bu da kötü bir sonuca ne­den olur. İkinci olarak yeni saç renginize uygun olması için makyajı­nızda da değişiklik yapmanız gere­kebilir.

Özel teknikler

Kuaförler, farklı etkiler yaratmak için çeşitli saç boyama teknikleri kullanırlar. Aşağıda bunlardan bazı­ları verilmiştir:

Uçan renkler: Renklerin bir araya getirilerek saça fırça ve taraklarla uygulanmasıdır.

Gölge/ röfle: Saçın bir miktarı ayrı­larak daha koyu veya daha açık ton­larda renk değişimi yapılır. Böylece saçın doğal rengine hafif tonlamalar kazandırılmış olur.

Balyaj: Bu, kesimi vurgulamak veya saçı hareketlendirmek için çeşitli renklerin saça uygulanmasıdır.

Beyaz saçları kapatmak

Eğer sadece birkaç beyaz saç telini kapatmak istiyorsanız geçici veya etkisi altı ila sekiz hafta süren boya­ları kullanın. Saçınızın doğal rengi­ne yakın olan bir boya seçin. Eğer saçınız kahverengiyse sıcak bir kah­ve, beyaz bölgeleri kapatacaktır. Bir diğer alternatif de saça aynı zaman­da hoş bir parlaklık verecek kınadır. Saçınız doğal rengini koruyor ancak arada beyazlar belirmeye başladıysa daha uzun ömürlü geçici boyaları tercih edin. Bu tip ürünler yaklaşık 20 yıkamaya kadar dayanıklıdır.

Eğer saç tamamen beyazsa kalıcı bir boya ile boyanmalıdır. Ancak boya altı haftada bir yenilenmelidir. Beyaz saçlarından memnun olanlar ise ton veren şampuanlar, besleyici­ler ve şekillendirme ürünleri kulla­narak pirinç renginden kurtulup gü­müş gri tonların keyfini çıkarabi­lirler.

Boyalı saçın bakımı

Klorlu ve tuzlu su ile hava koşulları, kızıl tonlar başta olmak üzere rengin solmasına yol açar. Neyse ki boyalı saçlar korumaya yönelik birçok ürün bulunmaktadır. Diğer koruma yöntemleri ise yüzmeden sonra saç­larınızı her zaman yıkamak, boyalı saçlar için tasarlanmış bir şampuan ve saç bakım kremi kullanmaktır. Şampuandan sonra saçınızı yumuşak hareketlerle kurulayın çünkü aşın sert hareketler kütiküllerdeki boya­nın dağılmasına neden olabilir. Son olarak ayda bir kez j saçınıza yoğun bakım uygulayın. !

saç renk çeşitleri

Renk açma

Saçın rengini daha açık bir tona dö­nüştürme işlemidir. Ancak renk aç­manın buradaki anlamı, saça yeni bir renk eklemek değil, saçtaki bir rengi almaktır. Piyasada hafif ton değiştiren ürünlerden, doğal saçın renginin tamamen açılmasını sağla­yan güçlü karışımlara kadar çok çe­şitli ürünler bulunmaktadır.

Renk açma kolay bir işlem değil­dir, en doğrusu bunu profesyonel bir kuaföre bırakmaktır. En iyi so­nuçları almak için saçınızın yeterin­ce sağlıklı olmasına dikkat edin. Saç bir kez açıldıktan sonra düzenli ola­rak yoğun bakım yöntemleri uygu­lamanız önem taşır.

renk açma

BİLGİ DOSYASI

Orta çağda saç rengini açmak veya boyamak için safran, şap ve bal karışımı kullanılmaktaydı. Bu karışımlar her zaman güvenli değildi. 1562’de İtalya, Moderno’dan Dr. Marineilobirtez yazdı ve saçı n rengini bu şekilde açman ı n tehlikelerinden bahsetti. Tezinde, “Saç derisi ciddi bir biçimde zarar görebilir, saç yok olabilir veya tamamen dökülebilir.” cümlesini kullanmıştı.

Renk düzeltme

Eğer saçınızı uzun bir zamandan be­ri boyuyorsanız ve eski doğal rengi­ne geri dönmek istiyorsanız profes­yonel bir saç bakım uzmanına danışın. Normal tonlarından daha koyu bir renge boyanmış olan saçın, iste­nilen rengin elde edilebilmesi için belirli işlemlerden geçirilerek açıl­ması gerekir. Rengi açılmış saçın ise yeniden pigmentleşerek doğal ren­gine kavuşması sağlanabilir. En iyi sonuçların alınması açısından tüm bu işlemler, özel ürünlerin ve konu­nun uzmanlarının bulunduğu bir saç bakım merkezinde yaptırılmalıdır.

Evde uygulanan boyalar için birkaç yardımcı öneri

Boyaya başlamadan önce mutlaka üzerindeki talimatları tam olarak okuyun. Talimatlarda belirtildiği gi­bi bir cilt testi yapmayı unutmayın. Eğer dip boya işlemi uygulayacak sanız boyayı sadece yeni çıkan saç­lara sürün. Belirsiz veya gölgeli bir sonuç aynı zamanda saçınıza da za­rar verebilir.

Saçınız gözle görülür bir biçimde sağlıksızsa evde boyamayın. Eğer kı­na veya saç rengini açmak için başka bir şey uyguladıysanız yeni saçların uzamasını beklemelisiniz. Reçeteli ilaç kullanıyorsanız saçınızı boya­maktan kaçının. Öncelikle doktoru­nuza danışmaksınız.

Eğer saçınıza perma yapıldıysa ye­ni bir renk denemeden önce kuaförü­nüze danışmalısınız. Renk konusun­da şüpheleriniz varsa her zaman üre­tici danışmanından ve kuaförünüz­den yardım alın.

Doğal kahverengi saç

Doğal kahverengi saça uygulandığı zaman kızıl gölgeler çok çekici sonuçlar verir. Ancak kızıl gölgeler solmaya çok eğilimlidir. Bu nedenle boyalı saçı güneşin etkilerinden korumalısınız. Boyanın rengini koruyabilmesi için, özel olarak tasarlanmış şampuanları ve bakım kremlerini kullanmalısınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica Yemek Tarifleri