Saç Tipleri

Saç Tipleri

Sağlıklı parlak saçlarınız olmasını istiyorsanız, saç tipinizi bilmeli ve ona göre bir saç bakımı uygulamalısınız. Normal saçlar, kuru saçlar, ince saçlar, kepekli saçlar, yağlı saçlar, kalın telli saçlar her biri ayrı ayrı bakım ister.
Normal saçlar, genelde ne ince telli ne de kalın tellidir. Normal saçlar genelde ağır hissedilir. Kolay şekil alır ve taranması daha kolaydır. Sadece saçların uçları diğer saç tiplerine nazaran biraz daha ince uçludur.
Kuru saçlar, saç derisinden kaynaklanabildiği gibi saç boyama, perma yapma, röfle attırma gibi işlemler yüzünden de mat, sert bir hal alan saç tipidir. Bunun yanında yaşın ilerlemesi ile birlikte de saç nemini kaybeder ve kuru saç görünümüne dönüşebilir. Ayrıca denizin tuzlu suyu, havuzun klorlu suyu, güneşin zararlı ışınları saçın kurumasın sebep olur.
İnce saç, İnce saçlar genelde hacimsiz, cılız bir görüntüye sahiptir. Çok çabuk kopar. Bu yüzden röfle, boya, yüksek ısılı saç maşası gibi işlemlere karşı çok dayanıksızdır.
Kepekli saç, saç derisinden kaynaklanan sorunların akabinde gelişebildiği gibi, suyun değişmesi, şampuanın değişmesi, saçın tam durulamadan şampuanlı kalması gibi sebeplere bağlı olarak da oluşan saç tipidir. Uzman yardımıyla ve dışardan sebep olan etkenleri ortadan kaldırarak kepekli saç sorunu çözülebilir.
Yağlı saç tipi özellikle saç yoğunluğu fazla olan kişiler için ağırlığı bakımından sorun yaratır. Kişi her gün saçını yıkamasına rağmen yağlı saç görüntüsünden kurtulamaz. Farklı sebepler yüzünden saç derisinin fazla yağ üretmesi ile ortaya çıkan yağlı saçlar için, fazla yağı saçtan arındıracak ve fazla yağ üretimini önleyecek saç bakım ürünleri kullanarak ve her gün saçınızı yıkayarak bu soruna çözüm bulabilirsiniz.
Saç tipinizi bu anlatımlara rağmen tespit edemiyorsanız bir uzmana giderek saç tipinizi öğrenebilirsiniz. Saç tipinizi öğrendikten sonra saçlarınızın ihtiyacı olan saç bakım kürleri, saç serumları, saç bakım yağları kullanarak daha sağlıklı, güçlü, parlak saçlara kavuşabilirsiniz. Bunun yanında sürekli kullandığınız şampuanları saç tipinize göre mevsim değiştikçe değiştirmeyi de ihmal etmeyin. Zira her saç tipi, mevsimler değişince kısa bir sürede olsa yapısında değişiklik gösterir. Özellikle ilkbahardan yaz mevsimine geçerken saç tipinize uygun şampuanlarda değişiklik yapmanız gerekebilir.

İNCE TELLİ SAÇLAR
İnce telli saçların çok kimyasal  görmemesi lazım. Çok çabuk kırılabilir ve zarar görebilir.
Bu tip saçlar için yapılması gereken özel bakım şöyledir.

1 avuç aynısafa bitkisini zeytinyağı içerisinde ve güneşte 1 hafta bekletin ve süzün
1 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı lavanta yağını karıştırın
Bu karışımı saç diplerinize haftada bir defa uygulayın ve iki saat bekleyin
Bu karışım yenı çıkan saçlarınızın daha güçlü ve sağlam olmasını sağlayacaktır.

KALIN TELLİ SAÇLAR
1 tutam maydanoz 2 lt suda 5 dk kaynatın ve 15 dk demlenmeye bırakın.
Bu karışımlı suyu yıkadıktan sonra son durulamada kullanınız
Ayrıca,
1 çorba kaşığı kabak çekirdeği yağı ile haftada bir kez saç uçlarına da masaj yapabilirsiniz.
Bu karışımlar saçlarınızdaki elektriklenmeyi engeller …

Saç Tipleri, Saç Cinsleri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica Yemek Tarifleri