Doğal Saç Bakım Yöntemleri

Doğal Saç Bakım Yöntemleri

Hemen hemen herkesin ağzında şu sıralar doğal saç bakım yöntemleri hakkında bir çok öneri dolaşıyor. Doğal saç bakım yöntemleri ile yaptığınız saç bakım yöntemlerinin işe yaraması için öncelikle sizin saç tipine ve saç sorununa uygun bir saç bakım yöntemi kullanmalısınız. Kuru saçlara bakım yaparken, saçları daha çok kurutan ve aslında yağlı saçların kullanması gereken bir saç bakım yağı, saç bakım kürü, saç bakım maskesi uygularsanız saçları daha çok kurutursunuz ve hızla saç dökülmesi yaşarsınız. Bu sebeple öncelikle saç sorununu tespit edin ve saç tipini belirleyin. Bunun dışında sç kürü, saç maskesi, saç yağı ne kadar sürede saç üzerinde kalacak ve ne kadar süre aralıklarla yapılacak bunları çok iyi bilmek gerekir. Ayrıca bazı saç bakım yağları uçucu yağlardır ve saça sürüldükten sonra üzeri streç film ile kaplanmazsa hava alması halinde uçar gider ve hiç bir faydası olmaz.

Binlerce yıldır bitkiler, karıştırılarak harmanlanmış ve daha sonra saçı iyileştirmek, canlandırmak ve güzel­leştirmek için kullanılmıştır. Aşağı­da, evde denemek isteyebileceğiniz bazı saç bakım tarifleri verilmiştir. Bu ürünleri hazırladıktan hemen sonra kullanmayı unutmayın çünkü bekletilince etkileri azalabilir.

Doğal saç bakım yöntemleri

Doğal kepek tedavisi

Birkaç damla biberiye yağını 30 mi zeytinyağı ile karıştırın ve yatmadan önce saç derisine uygulayın. Sabah şampuanla yıkadıktan sonra bol suyla durulayın.

Kolay yumurta şampuanı

Bir blenderde iki küçük yumurtayı 50 mi (1/4 su bardağı) soda ve 15 mi elma sirkesi veya limon suyu ile 30 saniye düşük hızda karıştırın. Saç derisine iyice masaj yaparak ılık suyla durulayın (Eğer su sıcak olur­sa yumurta saçta birikim yapabilir!).

kolay yumurta şampuanı

Bitkisel şampuan

Birkaç kurutulmuş defne yaprağını havanda ezin. Bir avuç dolusu pa­patya yaprağı ve biberiye ile birlik­te karıştırın. Büyük bir kabın içine koyup üzerlerine 900 mi (3 su bar­dağı) kaynar su ekleyin. 2-3 dakika sonra karıştırın ve 5 mi (1 çay kaşı­ğı) yumuşak veya sıvı sabun ekle­yin. Saça masaj ile uygulayın ve da­ha sonra durulayın.

Lezzetli saç bakım kremi

150 mi (2/3 su bardağı) yoğurdu bir yumurtayla karıştırın. 5 mi esmer su yosunu tozu ve 5 mi ince rendelen­miş limon kabuğu ekleyin. İyice ka­rıştırdıktan sonra saça uygulayın. Saçınızı plastik bir duş başlığıyla ör­tün ve yaklaşık 40 dakika bekletin. Şampuan uygulayın ve durulayın.

Saç kurtarıcısı

Kuru ve yıpranmış saçlar için şam­puandan sonra bu karışımı uygula­yabilirsiniz. 5 dakika bekletin ve da­ha sonra durulayın.

Malzemeler

• 30 mi zeytinyağı

• 30 mi susam yağı

• 2 yumurta

• 30 mi Hindistan cevizi sütü

• 30 mi bal

• 5ml /1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı

• Blendır

• Şişe

Pürüzsüz bir hâle gelene kadar mal­zemeleri karıştırın. Bir şişeye akta­rın. Buzdolabında saklayın ve 3 gün içinde kullanın.

DOĞAL TEDAVİLERİN YARARLARI

Piyasadaki saç bakım ürünleri, belirli bir ölçüye kadar yararlı olabilir ancak bütünsel bir yaklaşım hepimizin tercih ettiği güçlü ve sağlıklı saçlar açısından daha etkili sonuç­lar verecektir. Güçlü saçların uzaması, ge­nel sağlık durumumuz, beslenmemiz ve zin­deliğimizle yakından bağlantılıdır.

Bazı kültürlerde insanlar saçlarını şam­puan yerine yağ veya sadece su ile yıkama gibi farklı yöntemler kullanırlar. Saçın kendi hâline bırakıldığında, doğal yağlarıyla ko­runduğu ve sabuna ihtiyaç duymadığı özel bir noktaya ulaştığı doğrudur. Saçın sık yı­kanması aslında saça zarar verir. Doğal yağlarını dağıtmakla birlikte saç derisini ku­rutur. Bu, kurulukla başa çıkabilmek için yağ bezlerinin daha çok sebum üretmesine yol açar. Sonuç olarak saç daha çok yağlanır ve daha çok yıkanma ihtiyacı duyar.

Saç kurutma makineleri ve şekillendir­me gereçleri de saça zarar veren ve kurutan bir etkiye sahiptir. Bu nedenle en iyisi, saçın doğal hâline bırakılarak kurutulmasıdır.

Araştırmalar, saç üzerinde kullanılan kimyasal boya ve diğer ürünlerde bazı risk­ler olabileceğini ortaya koymuştur. Bu mad­deler saç derisi ile emilerek kan dolaşımına karışabilir ve vücut için zehirleyici bir madde olabilirler. Piyasada, birçok bitkisel bazlı bo­ya ve risk teşkil etmeyen doğal tedavi yön­temleri bulunmaktadır.

Sıcak yağ bakımı

Herhangi bir bitkisel yağ bu bakım için uygundur. Yağı ılık bir kıvama gelecek şekilde biraz ısıtın. Önce saç derinize sonra da saçınızın her yerine yavaşça masaj yapın. Başınızı duş başlığıyla örtün ve 20 dakika bekle­tin. Saçınızdaki ısı, yağın saçlarınıza daha iyi nüfuz etmesini sağlayacaktır. Şampuanla yıkayın ve durulayın.

Yoğun bakım

15 mi buğday çekirdeğini zeytinya­ğıyla ısıtın. Daha sonra yumuşak bir biçimde saç derisine masaj yapın. Ba­şınıza sıcak bir havlu sarın ve 10 dakika bekletin. Son olarak- limon suyu eklenmiş bir kap su ile saçınızı durulayın.

yoğun saç bakımı

Bitki özleri

Saf aromaterapi yağlan saç bakımı için kullanılabilir. Aşağıdaki tarifler dünyanın en ünlü aromaterapi uz­manı Robert Tisserand’dan alınmış­tır. Söz konusu bitki özlerinden yan­larındaki sayı kadar damla, 30 mi bitkisel yağ ile harmanlanır.

Kuru saç: Gül ağacı 9, sandal ağacı 6

Yağlı saç: Bergamot 9, lavanta 6 Kepek: Okaliptüs 9, biberiye 6

Gerekli özleri karıştırın ve kuru veya ıslak saça uygulayın. Parmak uçlarıyla saç derisine masaj yapın. İki veya beş dakika bekleyin. Saçınızı her zamanki gibi şampuan ile yıkayıp durulayın.

Sıcak yağ bakımı

Bu tedaviler daha iyi hissetmenizi sağlar ve saç derisi tarafından daha kolay emilir. Bu bakımı ayda bir uygularsanız saçınızın yapısını ge­liştirecek ve saç derinizin nemini artıracaktır.

Malzemeler

• 90 mi Hindistan cevizi yağı

• 3 damla biberiye yağı

• 2 damla çay ağacı yağı

• 2 damla lavanta yağı

• Kapaklı koyu renkli bir şişe

1  Tüm malzemeleri şişenin içine koyup iyice çal­kalayın. Saç ıslatılmadan, yağları kuru saça uygu­layın.

2 Saçınıza masaj yapın ve sıcak bir havluyla sararak 20 dakika bekletin. Her zamanki gibi şampuan ile yıkayın.

< Doğal maddeler ve bitki öderi gibi doğal tedaviler, saçlarınıza harika bir bakım uygulamanıza yardımcı olabilir. Buradaki modelin saçına, parlaklığını ve nemini artırmak için sıcak yağ bakımı uygulanmıştır. Saç ve saç derisinde kullanılması uygun olan doğal özler arasında bitkisel yağlar yer alır. Ayrıca biberiye, ylang ylang ve lavanta gibi bitki yağları kokulu alternatiflerdir. Bu tip yağları üreticinin talimatları’ ‘ doğrultusunda kullanmalısınız.

GENEL SAÇ SORUNLARI İÇİN SAÇ MASAJI

İyileştirici bir masaj için yağı, avuç içlerinizde ısıtın ve kafanızın tepesine uygulayın. Orta dereceli bir baskı yaparak parmak uçlarınızla daireler çizin. Önden arkaya doğru ilerleyerek tüm başınıza uygulayın. Masaj bittiğinde başınızı sarın ve yağların etkili bir biçimde nüfuz edebilmesi için mümkün olduğunca bekletin.

• Yağlı saç: Masaj, yağ bezlerinin düzgün çalışmasını sağlar, böylece saç foliküllerinin sebum dolmasını engeller. Jojobayağı, aşırı üretim yapan yağ bezlerini dengelemeye yardımcı olur. Yıkama açısından hafif şampuanları tercih edin ve saçlarınızı çok sık yıkamayın.

• Kuru saç: Düzenli sıcak yağ masajı uygulayın. Bu, kuru saçın nemlendirilmesi ve bakımı için idealdir. Mümkünse yağın gece boyunca saçınızda kalmasını sağlayın. İçinde, saçın kurumasına neden olan etil alkol gibi maddeler bulunan saç ürünlerini kullanmaktan kaçının.

• Saç dökülmesi: Masajın saçın destekleyici bir etkisi olacaktı r. Besinlerin diplere ulaşmasını hızlandırarak yeni saçların uzamasına yardımcı olacaktır.

Birçok doğal saç bakım yöntemi güvenli, ekonomik ve basit bir biçimde evde hazırlanabilir. Taze bitkiler en etkili olanlarıdır. Çok hoş kokulara sahip birçok bitki ise bahçelerde veya cam kenarındaki saksılarda yetiştirilebilir.

Doğal saç durulama tarifleri

Özel saç durulama suyunu hazırla­mak basittir. Taze ve doğal malze­meler kullanın. Saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra tatlı kokulu ve ra­hatlatıcı bir bakım sağlayacaktır.

Doğal saç durulama tarifleri

Limon çiçeği suyu

Bu su, saçınıza hafif bir koku ver­mekle birlikte gözenekleri ve saç derisindeki kan dolaşımını besler. Bahçenizde kolaylıkla limon çiçeği yetiştirebilirsiniz.

Bir avuç dolusu limon çiçeği yaprağını bir kâseye koyun ve üze­rine 250 mi kaynar su dökün. 1 sa­at demlenmesi için bırakın. Süzgeç­ten geçirip yaprakları ayıklayın, şampuandan sonra saçınıza dökün.

Sardunya ve papatya suyu

Papatya yapraklan, orta koyudan siyaha doğru olan saçları etkileme­yecektir ancak doğal sarı saçların parlamasına yardımcı olacaktır. Sar dünya yaprakları suya hoş bir koku verir. 25 gr papatyayı 600 mi su ile birlikte bir tencereye koyun. 15 da­kika boyunca kaynatın. Sıvıyı süz­geçten geçirerek sardunya yaprak­larının olduğu bir kaba dökün ve 30-40 dakika demlenmesi için bek­letin. Son olarak süzgeçten geçire­rek bir şişeye aktarın.

sardünya yaprakları

Elma sirkesi suyu

Bu geleneksel bakım yöntemi, saç derinizi canlandıracak, saçınıza de­rin ve doğal bir parlaklık kazandı­racaktır. Bu tarif, bir uygulama için yeterli olacaktır. 250 mi elma sirke­sini 1 litre sıcak su ile karıştırın ve saçınızın son durulama suyu olarak kullanın. Havluyla kurulayıp yumu­şak bir biçimde taradıktan sonra doğal olarak kurumaya bırakın…

Diğer durulama yöntemleri, çe­şitli saç sorunlarını tedavi etmek için de kullanılabilir. Önce aşağıda gördüğünüz bitkilerden yapacağı­nız bir karışımı kâseye koyun. Taze bitkiler en iyisidir ancak eğer kuru­tulmuş bitkiler kullanacaksanız da­ha etkili olduklarını unutmayın. Bu nedenle miktarları yan yana azalt­manız gerekecektir. Kâsenin içine 475 mi kaynar su ekleyin ve üzerini kapatıp demlenmesi için 3 saat bek­leyin. Kullanmadan önce karıştırın.

SAÇ İÇİN KARIŞIMLAR

Aşağıdaki bitkilerle özel kullanımlar için karı­şımlar elde edebilirsiniz:

• Yağla başa çıkabilmek için kâfuru.

• Saçı n uzamasını hızlandırmak için ısırgan otu.

• Statik elektriklenmeyi önlemek için biberiye.

• Saç derisini rahatlatmak için lavanta.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica